Diabetolog – kompletny poradnik

Diabetologia PoznańSpecjalistą od cukrzycy jest diabetolog. Diabetolodzy to zazwyczaj specjaliści chorób wewnętrznych, którzy mają określone wykształcenie specjalistyczne. Cukrzyca, jest charakterystyczną chorobą wyróżniającą się wysokim poziomem cukru we krwi. Diabetologia to medyczna dyscyplina naukowa, która specjalizuje się w badaniach i leczeniu wszystkich rodzajów cukrzycy.

Diabetolog w Poznaniu – przeczytaj czym zajmuje się lekarz

Do zadań diabetologa należy diagnostyka i leczenie wszystkich rodzajów cukrzycy. Leczy również schorzenia ściśle związane z cukrzycą, takie jak: zaburzenia metabolizmu lipidów, ciężką nadwagę i nadciśnienie. Przeprowadza również badania kontrolne pod kątem powikłań cukrzycowych.

Pacjenci z najczęstszą cukrzycą typu 2, znaną również jako cukrzyca dorosłych, są zwykle pod opieką lekarza rodzinnego. Dopiero gdy insulinoterapia staje się konieczna lub występują już choroby wtórne, diabetolog zwykle przejmuje terapię – w ścisłej konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Diabetologia Poznań – wszystko co musisz wiedzieć o chorobie

Wśród chorób współistniejących, którymi zajmuje się diabetologia w Poznaniu, wraz z cukrzycą, lub występujących jako jej powikłanie wyróżnić można:

  • Choroba zarostowa tętnic obwodowych (PAD), jest częstym powikłaniem cukrzycy. Złogi w naczyniach krwionośnych zaopatrujących nogi prowadzą do zmniejszenia przepływu krwi i zmniejszenia dopływu tlenu do tkanek. Objawy mogą obejmować zimne stopy lub ból nóg podczas chodzenia.
  • Polineuropatia cukrzycowa (PNP), jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki przez lata, wystąpić może funkcjonalne uszkodzenie nerwów. W zależności od upośledzenia pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia czucia, ale także objawy paraliżu.
  • Zespół stopy cukrzycowej (DFS), jest to poważne powikłanie cukrzycy. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia nerwów (neuropatia cukrzycowa) i zaburzeń krążenia w okolicy stopy lub podudzia. Występuje śmierć tkanek i wrzody. W najgorszym przypadku wymagana jest amputacja kończyny.

Diabetolog Poznań

Leczenie cukrzycy obejmuje regularne monitorowanie ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi oraz dokładną kontrolę stóp, aby móc na czas i w zależności od potrzeb dostosować terapię. Istotne jest również profilaktyczne badanie, które pozwoli zapobiec ciężkim objawom cukrzycy.

  Jakie drewno pasuje do marmuru?

Warto zatem pamiętać o kontrolnych wizytach, podczas których diabetolog w Poznaniu, dokładnie przebada organizm i zapozna się z historią choroby.